![]() |
Tertullianus (Forrás: Wikimedia Commons, PD) |
A régi spanyol színházakban ezért tertulianos-nak nevezték a legműveltebb nézőket, illetve ebből tertulia-nak kezdték hívni a legfelső karzatot, ahol rendszerint ők foglaltak helyet. Mai használatban persze a tertuliano, -na már a tertulia főnévből lett újraértelmezve mint ’beszélgetés résztvevője, vitapartner’ (szinonimája a contertulio, -a). A szócsaládhoz tartozik még a tertuliar ige is, amely már a 19. század második felében keletkezett, jelentése egyszerűen ’beszélget, értekezik’ valamiről (conversar).
Habár a DRAE és Coromines is megjegyzi, hogy a tertulia szó „bizonytalan eredetű”, tekintettel a késői és egyértelműen művelt származására (örökölt úton olyasmit várnánk, mint *tertoja ~ *tertuja, de egy 17. században keletkezett szónál természetesen nincs sok értelme latin szájhagyományról beszélni), nem lehet kétséges, hogy a Tertuliano névből származik, hiszen egy ennyire kései és hosszú forma esetében a véletlen egyezés lehetősége nem merülhet fel. Így véleményem szerint bizonytalanság egyedül a jelentéstörténet vonatkozásában jöhet szóba.
Hogy maga a Tertullianus név honnan származik a latinon belül, az már egy másik kérdés és igazából nem is tartozik ide, de azért érdekességképpen elmondható, hogy egy elmélet szerint a latin ter Tullius, vagyis ’háromszor [műveltebb, mint] Marcus Tullius (Cicero)’ kifejezés állhat a hátterében.
Felhasznált források
- Coromines, Joan (1961): Breve diccionario etimológico de la lengua castellana, 3.ª ed., 536.
- Real Academia Española: Corpus diacrónico del español (CORDE)
- RAE–ASALE (2014–2022): Diccionario de la lengua española, 23.ª ed. [ver. 23.6 en línea]
- Wiktionaryés Wikipedia vonatkozó szócikkei